Poznajmy się!
„Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”
Hipokrates
Kończąc studia na uczelni medycznej oraz pracując jako wykładowca akademicki, w momencie, kiedy rozpoczęłam swoją praktykę gabinetową, szybko zorientowałam się, że zdobyta wiedza jest niewystarczająca, aby w pełni pomagać pacjentom zgłaszającym się do gabinetu. Pomimo udziału w licznych kursach, szkoleniach czy konferencjach na terenie Polski, nie znajdowałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Przetrząsając internet, literaturę obcojęzyczną natrafiłam na publikację Rona Grisantiego i tak rozpoczęła się moja przygoda z medycyną funkcjonalną.
Co wyróżnia medycynę funkcjonalną?
- Holistyczne podejście do człowieka;
- wykorzystywanie szerokiego panelu badań diagnostycznych;
- koncentracja na źródłowych przyczynach problemów zdrowotnych, czyli inaczej leczenie przyczynowe;
- indywidualizacja planu żywieniowego na podstawie wyników badań laboratoryjnych i stylu życia danej osoby.
Do celów diagnostycznych medycyna funkcjonalna posługuje się pogłębionym wywiadem z pacjentem, badaniami laboratoryjnymi (m.in. ze śliny, moczu, włosa oraz krwi) i obrazowymi. W doborze terapii uwzględnia się, takie czynniki jak: dotychczasowy sposób odżywiania, suplementy, zarządzane stresem, rytm dobowy, aktywność fizyczną, ekspozycję na światło niebieskie i zanieczyszczenia środowiskowe, a także konwencjonalne leki.
Dlaczego warto czytać blog Diagnostyka Dla Dietetyka?
Jeśli kiedykolwiek zadawałeś sobie pytania:
- Czym jest medycyna funkcjonalna?
- W jaki sposób przełożyć wyniki badań laboratoryjnych pacjentów na indywidualny plan dietoterapii?
- Dlaczego pomimo wyników badań „w zakresie norm” nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo?
- Na jakie badania kierować pacjenta opierając się na jego objawach i szeroko zakrojonym wywiadzie (klinicznym i żywieniowym)?
- Jak wspomóc układ immunologiczny?
- W jaki sposób podnieść komfort życia pacjentów z chorobami przewlekłymi?
- Jak osiągnąć stan remisji borykając się z chorobą autoimmunologiczną?
to ten blog jest dla Ciebie. Znaczy to, że jesteś świadomy, że dietetyka to dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija. I mam do Ciebie wielką prośbę: jeśli znajdziesz na blogu treści, które uznasz za wartościowe, to KONIECZNIE mi o tym powiedz. Znacznie łatwiej będzie mi znaleźć motywację do napisania kolejnego artykułu, wiedząc, że jest dla Ciebie wartościowy.
Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie nowinki ze świata diagnostyki laboratoryjnej i dietetyki oraz informację o każdym nowym artykule pojawiającym się na blogu, to zapisz się na mój newsletter. Deklaruję, że nie będę Ci wysyłała niczego innego (ja też nienawidzę spamu). Nie ujawnię nikomu Twojego adresu mailowego!
I jeszcze jedno: publikowane materiały mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami medycznymi, nie zastępują konsultacji z lekarzem czy farmaceutą.
Zapraszam do lektury bloga!
Monika
Wspaniale, będę śledzić na pewno 🙂 podziwiam Pani pracę i misję, Pani Moniko. Wszystkiego dobrego:)
Witam serdecznie p. Marto 🙂
Dołożę wszelkich starań, aby blog był wartościowy i cenny merytorycznie.
Pozdrawiam!
Monika